Cyberprzemocy mówię NIE

28 marca uczniowie klasy 1C i 1D Technikum nr 2 wzięli udział w debacie społecznej pt. „Cyberprzemocy mówię NIE” zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Jaworznie, Urząd Miasta, Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z Poznania i jaworznicki Wydział Nauk Społecznych, która odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie.
Na wstępie podinspektor jaworznickiej policji – Jacek Sowa powitał zaproszonych gości i uczestników debaty. Następnie przedstawiciel jaworznickiej policji – młodszy inspektor Artur Stachańczyk przedstawił krótkie wprowadzenie do debaty, ukazując zarys prezentowanych zagadnień.
Jako pierwszy mówca wystąpił Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka – młodszy inspektor Krzysztof Kazik, który omówił temat „Przestępstw z nienawiści”. Przedstawił on wybrane artykuły i paragrafy kodeksu karnego, które dotyczyły bezpośrednio prezentowanego zagadnienia.
Następnie przedstawiciel Policji z Wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – starszy aspirant Piotr Chełmiński w swoim wystąpieniu podjął temat „(Nie) Bezpiecznego Internetu”, w którym przedstawił najważniejsze zagadnienia w tej dziedzinie, mianowicie: monitoring Internetu, przestępczość komputerowa, oszustwa na internetowych portalach aukcyjnych, przestępstwa na szkodę sektora bankowego, piractwo płatnych telewizji cyfrowych, przestępstwa przeciwko własności przemysłowej oraz praw autorskich, a także stalking. W końcowej części debaty głos oddano przedstawicielowi Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu – Wydział nauk Społecznych w Jaworznie – doktorowi Maciejowi Paluchowi, który przybliżył temat relacji międzyludzkich w erze cyfrowej „Internet – oddala”.
Po krótkim podsumowaniu i rozdaniu ankiet debata się zakończyła.
Udział uczniów w debacie przyczynił się do zwiększenia świadomości naszej młodzieży i przybliżenia im jakże bardzo aktualnego problemu w dzisiejszej rzeczywistości – mianowicie zagrożeń i pokus, jakie niesie ze sobą Internet oraz złudnego poczucia anonimowości w nim, a także realnych kar za tego typu przewinienia.