Technik logistyk
Oddziały Przygotowania Wojskowego
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
SPL.01. Obsługa magazynów
SPL.04. Organizacja transportu
Klasa z rozszerzoną ilością godzin geografii lub matematyki lub języka angielskiego.
Języki obce:
- język angielski,
- język niemiecki lub język rosyjski.
Oddziały Przygotowania Wojskowego są nowym rodzajem oddziału w kształceniu ponadpodstawowym, których tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1681). Nie jest to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, tylko rozwiązanie oświatowe, za realizację którego odpowiadają organy prowadzące szkoły, w przypadkach, gdy podejmą się prowadzenia oddziałów przygotowania wojskowego i otrzymają w tym względzie zezwolenie Ministra Obrony Narodowej.
Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów wymiernych korzyści takich, jak:
- uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych (zajęcia związane ze szkoleniem wojskowym oraz rozszerzona oferta zajęć sportowych) prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym możliwość korzystania z obiektów wojskowych (udział w zawodach pomiędzy klasami mundurowymi z całego kraju, m.in. udział w ogólnopolskich mistrzostwach w musztrze paradnej, uczestnictwo w centralnym zlocie klas mundurowych połączonym ze zmaganiami sportowo-wojskowymi);
- możliwość odbycia skróconej służby, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP;
- stałe konsultacje (już w toku realizacji nauki w OPW) z oficerami Wojskowej Komendy Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby wojskowej adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych, uwarunkowań i predyspozycji kandydata.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jaworznie od przeszło 20 lat kształci uczniów w klasach mundurowych. Również teraz w związku ze zmianami formuły klas mundurowych jako jedna z kilku szkół w województwie śląskim bierzemy udział w projekcie OPW – Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
Program nauczania obejmie szkolenie zasadnicze w klasach I-V technikum. Uczniów czeka minimum 230 godzin lekcji z edukacji wojskowej, w tym 177 godzin zajęć praktycznych. Program obejmie cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP), szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych), szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa) oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe).
Co ważne, będą to zajęcia przeprowadzane zarówno w szkole, jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej.
Korzyści dla uczniów:
Przewidziano możliwość dofinansowania zakupu wyposażenia dla uczniów w formie zestawu umundurowania oraz wyposażenia dla szkoły między innymi: hełmów ochronnych, busol lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy i zestawów medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych.
Co istotne dotacja będzie udzielona w pierwszej klasie i ewentualnie również przysługiwać będzie na wymianę lub uzupełnienie zniszczonego umundurowania w trakcie trwania nauki. Dotacją objęte mogą być także dojazdy na zajęcia w jednostce wojskowej, jeżeli odległość dzieląca szkołę i jednostkę jest większa niż 60 kilometrów.
Siły zbrojne i inne formacje mundurowe potrzebują nowych i dobrze przygotowanych rekrutów. Czy oddziały przygotowania wojskowego wypełnią lukę kadrową i pozwolą na realizację ambitnych planów związanych z rozbudową sił zbrojnych? Na rezultaty działań podejmowanych przez resort obrony narodowej przyjdzie nam jeszcze kilka lat poczekać.